Zayıflama
Akupunktur Nedir, Akupunktur ile Nasıl Zayıflarım? 28.04.2019

En eski tedavi yöntemlerinden biri olan akupunktur, günümüzde birçok hastalığın tedavisi için kullanılıyor. Stres yönetimi, bağımlılık gibi birçok alanda fayda sağlayan akupunkturun zayıflamaya da yardımcı olduğu bilinmekte. Sağlıklı bir biçimde kilo vermek istiyorsanız, akupunkturun iyi bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Ancak denemeden önce tarihi binlerce yıla dayanan bu kadım yöntem hakkında biraz bilgi edinmekte fayda var.


Akupunktur Nedir?

akupunktur-6

Akupunktur kelimesi Çince “iğne” ve “batırma” sözcüklerinin birleşiminden oluşuyor. Adından da anlaşılacağı gibi, vücudun belirli yerlerine iğneler batırılarak uygulanıyor. 5300 yıllık bir tedavi yöntemi olmakla birlikte, ilk olarak Çin’de veya Moğolistan’da ortaya çıktığı tahmin edilmekte. Zamanla Asya’nın geneline yayılan bu yöntem ile ilgili ilk yazılı eserin M.Ö.200 yılında yazıldığını biliyoruz. 17.yüzyıl’da Doğu Asya’ya giden Cizvitler, akupunktur yöntemini keşfederek Avrupa’ya taşıdı. 1950’li yıllarda akupunktur üzerine çalışmalar yapan Paul Nogier, bu yöntemin modern tıp literatüründe tanınmasını sağladı.

1972 yılında Çin gezisinde apandisit krizi geçiren ABD başkanı Nixon, burada akupunktur anestezisi tedavi edilince akupunktur tüm dünyanın ilgisini çekmeye başladı ve büyük bir popülerlik kazandı.


Akupunktur Nasıl Uygulanır?

akupunktur-5

Akupunktur, vücudun belli yerlerine iğneler yerleştirilerek uygulanır. Hastalığın tedavisine göre akupunktur noktaları belirlenir ve iğneler bu noktalara yerleştirilir. Kullanılan iğneler, yerleştirildikleri noktalar ve zaman aralıkları tedaviye göre belirlenir. Ayrıca, tedavi esnasında vücudu rahatlatmak için çeşitli losyonlar da kullanılmaktadır. Tedavinin tıp eğitimi almış ve alanında uzman bir akupunkturist tarafından uygulanması gerekir.

Akupunktur tedavisinde lazer ve elektroakupunktur gibi modern yöntemler de bulunuyor. Geleneksel yöntemle aynı prensiplere sahip olan bu modern metotlarda, iğne yerine lazer ve elektrik enerjisi kullanılıyor. Elektroakupunktur yönteminde noktalar arasında elektrik akım bağlantısı kurarak etkiyi arttırmak da mümkün.


Akupunktur Yönteminin Başlıca Faydaları Nelerdir?

akupunktur-2

ABD’de yapılan çalışmalar, akupunkturun migren, bel ve diş ağrılarına iyi geldiğini ve semptomları ciddi anlamda hafiflettiğini gösteriyor. Sinir uçlarının uyarılmasını ve rahatlatılmasını sağlayan akupunktur, ağrı tedavisi için etkili bir yöntem olarak kabul ediliyor.

Bununla birlikte, akupunkturun sağlıklı zayıflama için harika bir yöntem olduğu da bilinmekte. Beslenme düzensizliği, hareketsizlik ve hormonal problemler gibi sebeplerden ötürü kilo veremiyorsanız akupunktur tedavisini mutlaka denemelisiniz.


Akupunktur ile Kilo Vermek

Vücuttaki kilo aktivitesini etkileyen birçok unsur var. Beslenme biçimi, tercih edilen yiyecekler, vücut yapısı, hareket dengesi gibi birçok husus, kilo almamızı ya da vermemizi sağlıyor. Kilo vermek için, sabırlı, kararlı ve istikrarlı olmak gerekmekte. Akupunktur uygulamasıyla, kilo vermenizi sağlayacak beslenme rejimini daha kolay benimseyebilir, diyetin getirdiği stresle baş edebilir ve daha çok kilo verebilirsiniz.

Akupunktur, beslenme düzeninizi oluşturmanızda ve hareket planına sadık kalmanızda yardımcı olmaktadır. Başka bir deyişle ifade etmek gerekirse, kilo verebilmek için yeni bir hayat tarzına geçmeniz gerekir ve akupunktur bu hayat tarzına geçişinizi kolaylaştırır. Spor yapmadan ve beslenme rejimini sağlıklı bir biçimde düzenlemeden, sadece akupunktur ile kilo vermenin mümkün olmadığını söylemekte fayda var.


Beslenmeye Yardımcı Bir Uygulama Olarak Akupunktur

Acupucture

Daha sağlıklı ve miktarı az öğünler tükettiğiniz bir beslenme rejimine geçtiğinizde, buna adapte olmanız kolay olmayacaktır. Birçok kişinin diyeti ilk günlerde adaptasyon sorunu sebebiyle bıraktığı biliniyor. Akupunktur, iştah ve acıkma hissini en aza indirerek yeni bir beslenme rejimine geçmenize yardımcı olur. Beyindeki hipotalamus bölgesinden salgılanan noradrenalin hormonunu salınımını azaltır. Bu sayede, yemeğin bir mutluluk kaynağı olmasının önüne geçer.

Düşük kalorili besinleri tüketmeye başladığınızda midede kazınma, yanma ve ekşime gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Akupunktur, bağırsaklara kadar uzanan sinir uçlarının uyarılmasını sağlar ve mide asidini azaltarak bu tür problemleri önler. Bu sayede, diyetin sürdürülebilirliğini sağlar.

Yeni bir diyete başlayan birçok kişide halsizlik ve bitkinlik de görülmektedir. Yüksek kalorili besinlerden alınan enerjinin kesilmesiyle başlayan bu süreç, doğal ve geçici olduğu hâlde bazen katlanılmaz olabilir. Akupunktur uygulaması, bitkinliği önleyerek vücudun zinde olmasını sağlar. Bu sayede daha çok kilo vermek mümkün olur.

Yemeğe, özellikle tatlıya yönelen bağımlılığın en büyük sebeplerinden biri, seratonin ve endorfin hormonlarının salınım seviyesinin yükselmesidir. Yani, yemenin bünyeyi mutlu etmesidir. Akupunktur uygulaması, bu hormonların salınım seviyesini yeme-içme faaliyeti olmadan arttırır. Bu sayede mutlu olmak için yemeğe veya tatlıya ihtiyacınız kalmadan, diyetinize stresten uzak ve mutlu bir biçimde devam edebilirsiniz.


Akupunktur Egzersize Yardımcı Olur mu?

akupunktur-1

Spor salonlarına zayıflamak için kayıt olan birçok kişinin, en fazla bir hafta sonra egzersizi bıraktığı biliniyor. Spora, harekete ve egzersize alışkın olmayan bir vücut için bu oldukça normal. Hareketsiz bir vücuda sahipseniz, ufak egzersizlerde bile ağrı ve kasılmalar yaşayabilirsiniz. Akupunktur, bu ağrıları büyük ölçüde azaltır ve egzersizlere devam etmenize yardımcı olur. Birçok profesyonel sporcunun kasılmaları azaltan bu uygulamayı tercih ettiği biliniyor.


Stres Yönetimi ve Kilo Verme İlişkisi

akupunktur-3

Kilo vermek için önceki yaşam tarzınızı bırakmanız ve yeni bir yaşam tarzına geçmeniz gerekir. Bol kalorili yiyeceklerden vazgeçip sağlıklı öğünlerden oluşan bir diyete başlamak doğal olarak kolay olmaz. Bu durumun stres yaratması oldukça normal. Bu stres yüküne dayanamayıp diyeti başlangıç aşamasında bırakan birçok kişi var. Akupunktur, stresi yönetmenizi sağlayarak kilo vermenize yardımcı oluyor.

Belirtildiği gibi, akupunktur açlık duygusunu, rejim değişikliği sebebiyle görülen mide problemlerini önleyerek zayıflamaya yardımcı olur. Bunun yanında, stres yönetimi için de elverişli bir uygulama olduğunu belirtmekte fayda var. Akupunktur uygulaması, gündelik hayattaki stresi gidererek, yeni bir hayata geçmenin yarattığı psikolojik tahribatı önler. Bu sayede, beslenme ve rejim sürecine daha kolay adapte olunmasını sağlar.

Akupunktur uygulamasına başlamadan önce mutlaka doktorunuza veya diyetisyeninize danışmanız gerekir. Ayrıca, uygulamanın uzman bir doktor tarafından yapıldığına emin olmalısınız.

Benzer Yazılar