Zayıflama
Elma Sirkesi Zayıflatır mı? 23.05.2019

Elma sirkesi oldukça lezzetli ve sağlığa yararlı bir içeriktir. Lezzeti sayesinde pek çok salatanın sosunda ve turşuların yapımında kullanılır. Kilo vermeye yardımcı olması nedeniyle de pek çok diyet listesinde elma sirkesine yer verilir. Elma sirkesi sayesinde kilo verme süreci hızlandırılır. Metabolizma hızlandırılır, yağ yakımı kolaylaşır. Bağırsak hareketleri düzenlenerek sindirim sistemine destek olunur. Vücuttan toksinlerin atılmasına katkı sağlanır. Bu gibi çeşitli yararları sayesinde elma sirkesi kilo vermek isteyen kişiler tarafından düzenli olarak her gün tüketilir. Sirke tüketiminden elde edilecek olan yararlar dengeli ve düşük kalorili diyet programı ve düzenli olarak yapılacak olan egzersiz sayesinde arttırılabilir.


Elma Sirkesi Nedir?

elma-sirkesi-1

Elma sirkesi yüzyıllardan beri insanların tükettiği oldukça yararlı bir içeriktir. Elmanın sirke içerisinde bekletilerek mayalanması sayesinde elma sirkesi elde edilir. Elma içeriğinde bulunan asit ve nişasta sayesinde oldukça hızlı mayalanır. Bu sayede de kolaylıkla sirke elde edilir. Günde iki defa sirke tüketimi sağlık için oldukça faydalıdır. Hem temizlikte kullanılan hem de kilo vermeyi, sindirim sistemini sağlıklı tutmaya yarayan elma sirkesi her gün tüketilmelidir.


Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

elma-sirkesi-2

Elmanın fermantasyonu ile elma sirkesi elde edilir. Evde yapılan doğal elma sirkesi endüstriyel üretimden çok daha fazla yarara sahiptir. Bu nedenle günümüzde pek çok kişi tarafından evde elma sirkesi üretilmektedir. Evde elma sirkesi yapabilmek için 800 ml kadar su, 3 adet orta boy elma kabuğu, 2 çay kaşığı şeker ve 2 çay kaşığı tuza ihtiyaç duyulur. Tüm bu malzemelerin karıştırılması için de 1,5 litre ölçüsünde bir cam şişe yeterlidir.

Elma sirkeyi yapmak için öncelikle elmaların kabukları kalın bir şekilde soyulur. Daha sonra da elmalar büyük dilimler halinde doğranır. Elma ve kabukları cam şişeye yerleştirilir. Daha sonra toz şeker ile tuz üzerine eklenir. Son olarak 800 ml su ilave edildikten sonra tüm malzemeler çalkalanarak karıştırılır. Bu sayede toz şeker ve tuzun erimesi sağlanır. İçerisi dolan cam şişe karanlık ortamda muhafaza edilir. 7 gün boyunca her gün cam şişe çalkalanır. 7 günden sonra ise 3 günlük aralıklarla çalkalamaya devam edilir. Yaklaşık 1,5 ay sonra cam şişenin içerisinde küfler belirir. Böylece elma sirkesinin olduğu da anlaşılmış olur. Cam şişedeki elma ve kabuklar süzüldükten sonra elma sirkesi tüketime hazır hale getirilir.


Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

elma-sirkesi-3

Elma sirkesinde bulunan adsetik asit sayesinde kilo vermek kolaylaşır. Adsetik asit metobolizmayı hızlandırır, yağ yakımını arttırır. Kilo verme sürecinde elma sirkesinin sağladığı diğer katkılar ise şu şekildedir:


1. Elma sirkesi tokluk hissini arttırır.

Sabah kahvaltısından önce içilen elma sirkesi sayesinde uzun süreli tokluk hissi elde edilir. Aç karnına elma sirkesi içildikten sonra yapılan kahvaltının verdiği tokluk hissinin süresi uzatılır. Kahvaltıda olduğu gibi diğer öğünlerden önce içilen elma sirkesi sayesinde kişi daha geç acıkır, daha az yemek tüketir. Ayrıca elma sirkesi sayesinde ara öğünlerde daha az miktarda besin tüketilmesi sağlanır. İştahın dengelenmesi suretiyle kilo kaybı desteklenir.


2. Elma sirkesi kan şekerinin ani yükselmesini ve düşmesini engeller.

Yemek yedikten sonra hızlı bir şekilde kan şekeri yükselir. Önce yükselen kan şekeri kısa bir süre sonra da aynı ölçüde hızla düşer. Elma sirkesi sayesinde kan şekerinin bu ani hareketleri düzenlenerek dengelenir. Kan şekerinin aniden düşmesinin sonrasında kişi çoğunlukla tatlı tüketme ihtiyacı hisseder. Elma sirkesiyle tatlı krizleri engellenebilir. Tatlı yüksek kalorili olduğu için diyete zarar verir. Elma sirkesi sayesinde diyetin bozulmadan devam etmesi ve kilo kaybının durmaması hedeflenir.


3. Elma sirkesi ile hazımsızlık giderilir.

Elma sirkesi sindirim sorunlarının giderilmesinde oldukça etkilidir. 1 bardak suyun içerisine eklenen 1 yemek kaşığı ölçüsündeki elma sirkesi sayesinde hazım kolaylaştırılır. Elde edilen sirkeli su karışımı her bir öğünden yarım saat önce içilmelidir. Böylece besinler daha kolay sindirilebilir.


4. Elma sirkesi sayesinde mide asidi yok edilir.

Elma sirkesi alkali bir içeriktir. PH seviyesinin dengelenmesini sağlar. Mide yanması elma sirkesi içilerek geçirilebilir. Ayrıca kabızlık sorununun da giderilmesinde etkilidir. Elma sirkesi asidik bir yapıda olduğu için ülser veya mide yanması çeken kişiler elma sirkesini mutlaka suyla seyrelterek az miktarda tüketmelidir.


5. Elma sirkesi ile bağırsaklardaki bakteriler yok edilir.

Elma sirkesi malik asit ve asedik asit yönünden zengin bir içeriğe sahiptir. Söz konusu iki asit de bağırsak florası için son derece yararlıdır. Elma sirkesi anti bakteriyeldir. Mikroplarla mücadele eden bir içeriktir. Böylece bağırsaklardaki bakteriler yok edilir. Kandida mantarı gibi enfeksiyonlar da elma sirkesi içilerek önlenebilir.


6. Elma sirkesi sayesinde vücuttan toksinler atılabilir.

Elma sirkesi vitamin, mineral ve enzim yönünden oldukça zengin bir doğal içeriktir. 1 bardak suyla seyreltilen 1 yemek kaşığı elma sirkesi içilerek vücuttan toksinlerin atılması sağlanabilir. Bu sayede bir detoks etkisi elde edilir. Bu amaçla elma sirkesi her öğünden önce içilmelidir.


Zayıflamak İçin Elma Sirkesi Nasıl Tüketilmelidir?

elma-sirkesi-4

Kilo vermek için her öğünden yarım saat önce suyla seyreltilmiş elma sirkesi tüketilmelidir. Suyla elma sirkesi karışımından daha farklı bir içerik tüketmek isteyen kişiler ise elma sirkesi ve ballı suyu tüketebilirler. Bunun için 1 bardak suya 2 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenir. İstenirse içerisine bal ve sinameki tozu da ilave edilebilir. Elde edilen bu karışım her öğünden önce içilebilir.

Elma sirkesi tüketimi ile birlikte mutlaka dengeli ve düşük kalorili bir diyet programı ile düzenli egzersiz yapılmalıdır. Bu sayede kilo verme süreci hızlandırılır. Vücut toksinlerden arındırılır.

Benzer Yazılar