Zayıflama
Hızlı Yağ Kaybı İçin 12 İpucu 09.10.2017

Herkes, hızlı kilo kaybı elde etmek için yeni ve yaratıcı yollar arıyor gibi görünüyor; bu da hızlı kilo verme sonuçlarını merak eden kişilere bir çok stratejiye erişmelerine sebep oluyor. Yağ kaybı için en iyi yöntem, yaşam tarzı değişiklikleri, beslenme kaymaları ve egzersiz alışkanlıklarının bir kombinasyonunu içerir. Yağ kaybının hedefine birden fazla yoldan yaklaşmanız önemlidir, çünkü bu kilo vermenizde yardımcı olacaktır.

Hızlı Yağ Yakmak için Temel Bilgiler

Hızlı yağ kaybı söz konusu olduğunda, en iyi yaklaşımlardan bazılarının diyetinizle veya fiziksel aktivitenizle bir ilgisi yoktur; daha ziyade uyumakta olduğunuz yaşam tarzı seçimleri, çok fazla fark yaratabilir; örneğin, yeterli uyku alma , sigarayı bırakma, Teknolojiyle ilgilenme zamanını kısmak, alkol ve madde  kullanımını azaltmak, rutini kurmak ve düzenli masaj yaptırmak.

Uyku Kalitesi: Yeterli uyku almak kilo verme başarınız için kritik önem taşır. Vücudunuz düzgün çalışması için her gece yeterince dinlenmeye ihtiyaç duyar ve metabolizmanızı da içerir. Gecelik 7-8 saat uykunuzu almanız tavsiye edilen uyku miktarıdır, ancak kesintisiz uykunuz olduğundan emin olun ve Sirkadların ritimlerinin dengelenebilmesi için düzenli bir program sürdürebilmek için elinizden geleni yapın.

Sigara: Sigarayı bırakmak zor olabilir, ancak yağ kaybını arttırmak isterseniz nikotin bağımlılığımıza noktayı  koymalısınız. Sigara içmek geçici olarak iştahınızı azaltırken vücuda uzun süreli bir iltihaplanma ve yağ birikme miktarını arttırırken, aynı zamanda vücuda kanserojen madde ekleyerek oksidatif stres ve kronik hastalık olasılığını artırır.

Alkol Kullanımı: Bira ve sert likör de dahil olmak üzere çoğu alkolde önemli miktarda kalori olduğu için, aşırı alkol alımı  kilo alımına neden olabilir. Bunun gibi alkol tüketimi aynı zamanda karaciğerinizdeki alanı kaplar ve sindirim sisteminizin enerjiyi doğru bir şekilde tahsis etmesini önler ve daha fazla kilo almanıza yol açar.

Düzen: Yemeklerinizin günün farklı saatlerinde geldiği ve uyku zamanlamanızın büyük oranda dalgalandığı son derece dinamik bir hayat yaşarsanız metabolizmanızın sürekli değişime ayak uydurması zor olacaktır. Kilo verme şansınızı artırmak için bir yeme ve uyku programı oluşturmayı deneyin.

Teknoloji: Modern çağımızda, teknoloji kullanımı, bizi tarihteki herhangi bir zamandan daha durgun ve yerleşik tutuyor. Bu cihazlardan bir adım geri çekilmeniz ve kendinize daha fazla fiziksel hareket zamanı vermenin yanı sıra, teknolojiden birkaç saat uzaklaşabildiğiniz zihinsel netlik de önemlidir. Yerleşik yaşam biçimleri obezite ile yakından bağlantılıdır.

Masaj: Yüksek düzeyde stres hormonu vücutta daha fazla iltihaba neden olabileceği için kilo artışına katkıda bulunur. Kronik stres yağ birikiminin miktarını artırabilir, çünkü anksiyete nedeniylede uçuş tepkisi sayesinde vücut doğal olarak kaynakları saklamaya başlar.

Yağ Yakmak için Kolay Yollar

Yağ yakmanın en iyi yollarından bazıları arasında, düzenli egzersiz hedefleri belirleme, yüzme, spor salonuna katılma, rutin kuvvet antrenmanı ekleme, daha fazla cinsel ilişki ,  yoga yapmayı deneme gibi çeşitli şekillerde aktif olma sayılabilir.

Güçlülük Eğitimi: Birçok kişi, kardiyo'nun yağ kaybı için en iyi seçenek olduğunu düşünüyor, ancak güç antrenmanı kas kütlenizi önemli ölçüde artıracak ve bu yağdan daha fazla kullanırken , daha yalın ve metabolizma hızınızı hızlandırabilir. Daha fazla yağ ve kalori yakmaya yardımcı olacaktır.

Cinsel Aktivite: Cinsel ilişki önemli miktarda kalori yakar ve kalp hızındaki artış haftalık egzersiz hedeflerinize yardımcı olurken vücudun stres seviyelerini düşürebilen sağlıklı "iyi-duyarlı" hormonlar bırakır.

Yoga: Yoga, çekirdeğiniz ve az kullanılan kas grupları için yalnızca çok ince bir egzersiz değil aynı zamanda stres düzeylerini düşürmek ve metabolizmayı geliştirmek için psikolojik bir stratejidir. Son yıllarda yapılan araştırmalar, yoganın etkili bir yağ kaybı stratejisi olduğunu gösterdi.

Yüzme: Eğer obezseniz,  koşu gibi yüksek etkili egzersizler acı verici veya rahatsız edici olabilir, ancak kendinizi zorlamadan kalori yakmak için mükemmel bir yoldur yüzmek.  Suyun ekstra kuvveti, diğer egzersizlerin zorlayıcı nitelikleri olmaksızın kalp atış hızınızı arttırmanıza yardımcı olur. Haftada birkaç kez yüzme otuz dakikanızı ayırmak , yağ kaybı hedeflerinize doğru harikalar gösterebilir.

Bisiklet Sürme: Sürüş ya da toplu taşıma araçlarını kullanmak yerine bisikletle iş yerinize ya da gitmek istediğiniz yere bisikletle gitmeyi deneyin. Bu gerçekçi bir olasılık ise, haftada bir bisiklet kullanmayı deneyin ve ardından sıklığı artırın, çünkü bu her gün iki egzersiz anlamına gelecektir. 

Merdivenleri Kullanın: Asansörler ve yürüyen merdivenler uygundur, ancak yürüyüş, düşünmeden daha fazla kalori yakmak için basit ve pasif bir yoldur. Günlük ekstra 10-15 adım merdiven yürüyüşü olayı, yağ kaybınızı  etkileyecektir.

Egzersiz Hedefleri: Başarılı bir şekilde yağ yakmak isterseniz, ayarladığınız hedeflerden kendinizi sorumlu tutmanız gerekir. Kilo kaybı ve egzersiz sıklığı için kendinize haftalık ve aylık bir hedef belirlerseniz, "bu sene daha fazla çalışmak" için belirsiz bir taahhütte bulunmaktan çok kendinize sadık kalmanız çok daha olasıdır.

Spora Bağlılık: Bir spor salonu üyeliğine kaydolmak, dürüstlüğünüz için mükemmel bir yoldur. İnsanlar iyi bir sebep olmaksızın para harcamaktan hoşlanmaz; bu nedenle altı aylık bir üyelik, sizi daha fazla hedefe adanmaya yönlendirir.

Hızlı yağ kaybetmeye gelince, diyetinizi kritik şekillerde değiştirmeniz ve bu zor gibi görünse de, besin alımını belirli yollarla dengelemek, atıştırmalıklarınızı değiştirmek, daha fazla su içmek ,  önemlidir , Sadece bir yerde yemek yiyin, sağlıklı bir kahvaltıya odaklanın ve işlenmiş veya fast food yemeklerinden kaçının.

Su: Sistemi temizlemek ve vücudun detoksifikasyonunu geliştirmek için değil, aynı zamanda su sizi doldurduğu için daha fazla su içmelisiniz. Yemeklerden önce, aşırı yemekten kaçınmak için bir bardak su için ve bir aperitif yemek hissi hissederken bir bardak su için.

Yeme Alanı: Yemek için tek bir alan belirlerseniz, mutfakta dolaşırken her gün atıştırma yapmanız daha az olasıdır. Bu, sizi beslenme alışkanlıklarınızdan daha fazla haberdar eder ve periyodik kalori alımını azaltır, ki bu genellikle diyetsel hedefleri tehlikeye atan şeydir.

Kahvaltı: Sağlıklı bir kahvaltıya odaklanırsanız, 300-400 kaloriyi sınırlamaya çalışırsanız, gün için kalori hedeflerinizi yerine getirme şansınız çok daha yüksektir. Enerji dolu yiyecekleri, kendinizi tam hissetmenize ve atıştırma yapmadan ikindi öğünlerinize ulaşabilmen için lifle doldurduğunuzdan emin olun. Yumurta, fıstık ezmesi, avokado veya somon kahvaltı için mükemmel bir seçimdir.

İşlenmiş gıdalar ve fast-food'larda inanılmaz derecede yüksek oranda doymuş yağ ve kalori bulunur; bunların ikisi de yağ kaybı hedeflerinize yardımcı olmaz.

Besin Alımı Dengesi: Diyet alımınız dengeli bir protein, yağ ve karbonhidrat olmalıdır. Bu, kilo verme hedeflerinizden ödün vermeksizin, vücudunuza ihtiyacı olan besin maddelerini sağlayacaktır.

Atıştırma: En az sağlıklı yiyeceklerden bazıları, yemekler arasında elde ettiğimiz aperitiflerdir. Çikolata ve şekerli sebzeler veya fıstıklarla değiştirebiliyorsanız, sodyum, yüksek fraktoz mısır şurubu ve yağ ile kalori birleştirilirse , yağ kaybında belirgin bir gelişme göreceksiniz.

Hızlı yağ kaybı için en önemli kural sabırlı olun, uygun besin alımı sağlayın, vücudunuza dikkat edin, destek arama ve gerçekçi hedefler koymak önemlidir.

Gerçekçi Hedefler: Bir ayda 20 kilo kaybetmek istiyorsanız, hızlı bir  diyetle başarabilirsiniz, ancak sağlıksız, sürdürülemez ve düpedüz tehlikeli olur. Kendinize gerçekçi hedefler belirlerseniz, cesaretten kaçınmak ve bu hedeflere ulaşmak için çok çalışmak çok daha muhtemeldir. Hızlı yağ kaybı planlarınızı yapmadan önce araştırma yapın.

Destek: Bunu tek başına yapmanız gerekmez.Her zaman size yol gösteren bir yardımcı ve akıl veren birileri olması iyidir. Özellikle diyetinizde size yol gösteren birinin olması önemlidir.

Sabır: Hemen sonuç beklerseniz, hayal kırıklığına uğrayacaksınız demektir. Hızlı yağ kaybı mümkündür, ancak iştahınızı yeniden programlamak, metabolizmanızı artırmak ve yaşam tarzı modellerinizi değiştirmek zaman alacaktır. Sonuçlarınıza sabırlı olun ve ilk hafta sonuç alamayacağınızdan emin olup , vazgeçmeyin.

Doğru Yapın: Diyet için kendi kurallarınızı oluşturan, diyetler tehlikelidir. Oluşturulan programlar araştırılmış ve güvenli oldukları belgelendirilmiş olmalarına dikkat edin.  Ancak çok düşük bir kaloriyi almaya ya da aşırı derecede azaltmaya çalışmak, iyilikten daha çok zarar verebilir ve aslında metabolizmayı yavaşlatabilir.

Dikkat: Yağ kaybı ile vücudunuza aşırı yük bindiriyorsanız, vücudunuz size bildirir. Kabızlık, kas ağrıları, baş ağrısı, bilişsel karışıklık, tükenme ve gastrointestinal sıkıntı, çok fazla yağ yakan veya besleyici eksikliği olan bir kişinin ortak semptomlarıdır.

Yağ kaybetmek, yaptığınız besin seçeneklerine oldukça bağımlıdır, bu nedenle yağ kaybı diyetinizin somon, fasulye, yeşil çay, yumurta, badem, turpgil sebzeleri, tropik meyveleri ve tam tahıllar gibi önemli zımba torbalarına sahip olduğundan emin olun.

Yeşil Çay: Bu popüler çay epigallocatechin olarak bilinen antioksidan içerir ve vücutta daha yüksek yağ yakma oranları ile doğrudan bağlantılıdır, bu nedenle bu çay kesinlikle kilo kaybı için herhangi bir diyet içine dahil edilmelidir.

Yumurta: Bu protein bakımından zengin gıdalar düşük kalorilerdedir, hazırlanması basittir ve oldukça doldururlar, bu da aşırı yorulmayı önlemeye yardımcı olurken, aynı zamanda her sabah enerji artırabilir. Bu da , her gün genel kalorimetrenizi düşürmek ve düz kas gelişiminizi artırmak için harikalar yaratabilir.

Badem: Bademdeki mükemmel yağ profili, kötü kolesterol düzeylerini düşürmenize ve gövdesinin kalbe ve yağa yakma yeteneğini geliştirmesine yardımcı olur.

Yüksek Lifli Gıda: Bu gıda , sindirimi teşvik etmek ve besin alımını iyileştirmek için idealdir, bu da gıda geçişini hızlandırabilir ve yağ birikimini azaltabilir. Ayrıca lif, vücudun tokluk hormonu olan leptinin salgılanmasından ötürü, kendinizi tam hissettirerek, açlık hissini gidererek aşırı yemenizi engeller ve açlığın azalmasına yardımcı olur.

Tam Tahıllar: Tam tahıllı arpa, pirinç, ekmek ve yulaf ezmesi gibi yiyecekler, iştah azaltan dolgun olma hissini arttırmaya yardımcı olurken, aynı zamanda kolesterol seviyelerini düşürmeye ve vücudun metabolizmasını hızlandırmaya yardımcı olur ve bu da yağ kaybına yardımcı olur.

Somon: Somon balığı ve ton balığı gibi yağlı balıklar, vücuda yüksek oranda omega-3 yağ asitleri sağlayarak, kolesterol seviyelerini dengelemeye ve  yağ oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir. Yağlı balık, vücuttaki lipid profilini iyileştirerek ateroskleroz ve diyabet riskini düşürebilir ve bu da kilo almada katkıda bulunur.

Fasulye: Fasulye içerisindeki yüksek lif seviyeleri daha iyi kolestrol seviyelerini, bağırsaktaki daha az iltihabı ve daha etkili besin alımı ve daha az yağ depolanması da dahil olmak üzere daha sağlıklı bir sindirim sürecini teşvik edecektir.

Benzer Yazılar