Zayıflama
Hızlı Zayıflama İçin Lahana Çorbası Diyeti 05.09.2017

Birçok diyet piyasaya sürüldüğünde çoğunuz hızla popülerlik kazanan ve önde gelen bazı sağlık uzmanları tarafından güvenilirliği verilen lahana çorbası diyetini duymamış olabilirsiniz. Bununla birlikte, yeni bir diyete başlatmadan önce doğru olduğu gibi, diyetin ayrıntılarını öğrenmenin yanı sıra, herhangi bir sınırlama, risk, yan etki, potansiyel fayda ve diyetin başarıyla uygulanmasıyla ilgili ipuçlarını öğrenmek önemlidir.

Lahana Çorbası Diyeti Nedir?

Lahana çorbası diyeti, başta sebze, yağsız et, süt ürünleri, meyve ve bazı nişastalar gibi diğer besleyici bileşenlerin yanı sıra günde 1-3 kez lahana çorbası yiyerek oluşan bir beslenme planıdır. Her gün belirli talimatları izlerseniz, bu, en azından, toplam kalori alımı muhtemelen yarıya düşeceği için hızlı sonuçları vaat eden kısa vadeli bir diyettir. Birçok kişi lahana çorbası diyetini bir soluk olarak nitelendirirken, bu stratejiye kanıtlanmış birtakım faydalar vardır ve genellikle kilo vermenin etkin ve güvenli bir yolu olarak kabul edilir.

Lahana Çorbası Diyet Yemek Planı

Lahana çorbası diyetinin temel yapısı oldukça basittir ancak oldukça katıdır. Yiyebileceğiniz bu gıdaların miktarında herhangi bir sınırlama yoktur, ancak belli günlerde alımınızı çok dar bir gıdaya sınırlamak önemlidir. Bu, hafta boyunca yeterli miktarda besleyici madde elde ettiğinizden emin olmanızın yanı sıra, metabolizmanızı ve iştahınızı tekrar eğitirken, sağlıklı alışkanlıklarınızın ilerlemesine yardımcı olabilir. Çoğu kişi, kalori alımı yaymak ve enerji düzeylerini dengelemek için gün boyunca 4-5 kez farklı yemeyi tercih eder.

1.Gün - Lahana çorbası ve meyveleri, ancak muz yok.

2. Gün - Havuç, soğan, kereviz ve kuşkonmaz , lahana çorbası ve sebzeler. Fasulye ve mısırdan kaçının. Bir nişastalı sebze akşam yemeği için tüketebilirsiniz.

3. Gün - Lahana çorbası, meyve ve yeşil sebzeler. Tüm nişasta sebzelerden kaçının.

4. Gün - Lahana çorbası, yağsız süt ve muz.

5. Gün - Sığır eti ile karıştırılan lahana çorbası, domatesler ve bol su.

6. Gün - Lahana çorbası, sığır eti ve sebze ile birlikte.

7.Gün - Kahverengi pirinç ve sebzeli lahana çorbası.

Lahana Çorbası Diyeti Nasıl Çalışır?

Bir lahana çorbası diyeti, kalorili sınırlamalar fikrine ve lahananın kaloriye negatif bir besin olduğuna dair yaygın bir bilgiye dayanır. Esasen, lahananın sindirim sürecinde, aslında içerdiği yiyeceklerden daha fazla kalori tüketmesi gerekir. Lahana çorbasını bu diyetin merkezi bir parçası yaparak metabolizmayı hızlandırdığı ve kalori alımını ciddi olarak azalttığı düşünülürse, çok uzun süredir çok fazla gerekli besin maddesinden yoksun kalmadan zayıflayabildiğinizi göreceksiniz.

Belirtildiği gibi, sınırlı kalori alımı sonunda vücut üzerinde olumsuz etkilere neden olabileceği için bunun kısa süreli bir diyet olması amaçlanmaktadır. Çoğu kişi bu diyetten 7 günden daha fazla sürdürmezken,  bir ay boyunca bu diyeti kullanan ve bu süreçte 30 kilo veren kişilerin bulunduğu raporlar var. % 50 oranında kalori açığı, yarı düzenli egzersiz ile kombine edildiğinde, bu diyetin potansiyel yan etkileri ile başa çıkabildiğiniz takdirde, hızlı kilo vermeye neden olabilir.

Lahana Çorbası Diyetinin Sınırlamaları

Bir lahana çorbası diyetinin doğal sınırlamaları, kullanılabileceği süre, potansiyel besin eksiklikleri ve diyetin tek odaklı niteliğidir.

Süresi: Kalıcı bir yaşam tarzı değişikliği haline gelebilecek bazı diyetlerin aksine, lahana çorbası diyeti genellikle istisnalar uygulanmasına rağmen 3-10 gün boyunca kullanılır. Süre doğal olarak sınırlı olduğundan birçok kişi nüks eder veya diyetten ayrıldıktan ve eski kalıplara geri döndüklerinde elde ettikleri sonuçlar kaybolur.

Tek Odaklılık: Çoğu diyet, yaşam tarzı, diyet ve egzersiz için kapsamlı bir yaklaşım içerir ancak bu diyet, yalnızca daha geniş diyet yaklaşımlarından daha az etkili olabilen yeme alışkanlıklarına odaklanır.

Lahana Çorbası Diyet Önerileri

Lahana çorbası diyetine devam etmeyi düşünüyorsanız, en iyi tavsiyede doktorunuzla konuşma, meyvelerinizi içme, su alımını artırma, her gün biraz  yağ "sahte ve sağlıksız olmamak kaydıyla " tüketme ve fiziksel olarak aktif kalma gibi konular yer alıyor.

Su: Günde 6-8 bardak su içtiğinizde kendinizi tam hissetmenize ve detoksifikasyon sürecini hızlandırmanıza yardımcı olarak daha da iyi hissetmenizi sağlar.

Meyvenin Suyunu İç: Meyve günlerinde, meyveyi bütün yemeden ziyade suyunu yapmayı deneyin. Bu, doymamayı artıracak ve sizde düşük kalorili alımın daha az farkında olacaksınız.

Tatlı Tedaviler: Karbonhidrat veya yağ almadığı gerçeğinden vücudu rahatsız edebileceğinden, kendinize küçük olmak kaydıyla tatlı molası verebilirsiniz.

Doktorunuzla Konuşun: Belki de en önemlisi, bu diyete başlamadan önce, bu diyetin sağlığınız için olabilecek herhangi bir risk veya komplikasyon hakkında doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Lahana Çorbası Diyet Tarifleri

Bu oldukça zorlu diyeti yiyeceklerinde varyasyon ve lezzet sevenler için biraz daha kolay hale getirecek birkaç harika lahana çorbası tarifleri var. En önemlisi lahana çorbasının yağsız olmasıdır.

Temel Lahana Çorbası

Malzemeler: • Sarımsak


 • Soğan


 • Lahana


 • Zeytin yağı


 • Tuz


 • Biber


 • 4 çay kaşığı tavuk bulyonu

Adım 1 - Zeytinyağındaki sarımsak ve soğanı 5-7 dakika ısıtılmış sos tavasında pişirin.

Adım 2 - Tuz, su, biber ve bulyonu ilave edin, karıştırın. Kaynatın.

Adım 3 - doğranmış lahana ekleyin ve yaklaşık 10 dakika kaynatın veya lahana solana kadar bekleyin.

Adım 4 - 15 dakika daha kaynatın. Sıcak servis yapın.

Tarif  2 - Flavorful Lahana Çorbası

Malzemeler: • Havuçlar


 • Soğanlar


 • Sebze suyu


 • Çilekli


 • Sarımsak


 • Yeşil fasulye


 • Kereviz


 • Maydanoz


 • Kekik


 • Tuz


 • Biber 


 • Domates


 • Kekik


 • Zeytin yağı


 • Su


 • Lahana

Adım 1 - Soğanlar şeffaf oluncaya kadar, lahana ve domates hariç tüm sebzeleri zeytinyağında büyük bir tencerede pişirin.

Adım 2 - Karışıma lahana, baharat ve domates gibi sebze suyunu 6 bardak ilave edin.

Adım 3 - 1-2 dakika kaynatın.

Adım 4 - Isıdan çıkarıp servis yapmadan önce karışımı 20-30 dakika bekletin

Lahana Çorbası Diyetiyle Hızlı Kilo Kaybı

Bireysel sonuçlar lahana çorbası diyetine bağlı olarak farklı olabilse de, insanlar bu diyet planına yakından bağlı kaldıklarında haftada 10 kilo vermeyi beklememektedir. Lahana çorbası lif açısından çok yüksektir, ayrıca kolesterol, doymuş yağ ve kalorilerde de düşüktür. Bu diyet lifi, vücudun suyun ağırlığını ortadan kaldırmasına yardımcı olurken sindirim kanallarını temizlemeye, fazladan atıkları iyice ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Suyu tutan bazı insanlar için kilo vermenin çoğunluğu, bireylerin diyetlerini bıraktıktan sonra hızlı bir şekilde geri dönmesi normaldir bu durumda su kaynaklıdır.

Ancak herkes için durum böyle değildir, lahana çorbası diyetini beslenme alışkanlıklarına daha sağlıklı bir yaklaşım için başlangıç ​​platformu olarak kullanan çok sayıda insan vardır. Ağırlığın bir kısmı geri gelebilir, ancak sağlıklı, az yağlı yiyeceklerin vücut üzerinde yapabileceği etkinin farkındalığı, uzun vadeli sağlık için çok değerlidir.

Lahana Çorbası Diyetinin Yan Etkileri

Kalorinin neredeyse yarısını ortadan kaldırmak, bir maliyet olmaksızın ortaya çıkmaz; en önemlisi enerji düzeylerinde bir düşüş, zayıf gastrointestinal sağlık, baş ağrısı, mide bulantısı ve aşırı sinirlilik ortaya çıkabilir.

Mide Sorunları: Birçok kişi, bu diyete ilk başladıklarında kramp, mide ağrısı, kabızlık ve diyare yaşarlar. Bu, diyetinizi hızla değiştirmenin ve sindirim sisteminizin beklediği normal besin içeriğini azaltmanın bir kombinasyonudur.

Gaz Oluşması: Lahana çorbası diyetinin en yaygın ve en utanç verici yan etkisi neredeyse sürekli gazdır. Lahana sindiriminde çıkan gazlar tatsızdır ve önlenmesi güçtür.

Bulantı: Bazı insanlar, lahana çorbası diyetinde birkaç gün sonra mide bulantısını, baş dönmesini, kas güçsüzlüğünü tanımlamışlardır. Bu büyük oranda, özellikle de nispeten hızlı bir metabolizmanız ya da aktif bir kişi olduğunuzda, kalorinin aniden düşmesinden kaynaklanmaktadır. Birçok kişi kilo kaybı için bu diyeti tercih etse de bazıları detoks yapmak için kullanıyor ancak vücudunuzdan alınan kalorileri yok etmek tehlikeli olabilir.

Baş Ağrısı: Mide bulantısına benzer şekilde, vücutta daha düşük kaynak düzeyleri nedeniyle bu diyet kullanılırken baş ağrısı ve hatta migren oluşabilir. Baş ağrısını önleyebileceği ve kendinizi tam hissetmemize yardımcı olabileceği için, bu diyet sırasında su içmek önemlidir.

Kendinizi Kötü Hissedebilirsiniz: Son derece acıkmış olsanız bile , ruh halinizi etkileyebilir. Bu nedenle, vücudunuz size kelimenin tam anlamıyla daha fazla kalori vermeye yalvardığı bazı duygusal veya öngörülemeyen anları bekleyin ve sakin kalmaya çalışın kendinizi kontrol edin.        

Benzer Yazılar