Zayıflama
İştah Kesen Yiyecekler Hangileridir? 10.11.2017

İştah Kesen Yiyecekler

Genel olarak fiziksel görünüşümüzü geliştirmek amaçlı yaptığımız diyetler, sadece dış görünüş bakımından değil esas olarak fazla kiloların sağlığımız üzerinde yarattığı olumsuz etkilerden korunmak için önemlidir.
Sağlıklı bir diyet ve verilen kiloların kalıcı olması için kendinizi açlığa mahkum etmeniz doğru değil. Her gün alınması gereken vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidratların doğru kaynaklardan alınması, uzun süreli ve kalıcı kilo vermenize yardımcı olur.Yapacağınız diyeti belirledikten sonra iştah kesen yiyecekler, özellikle ilk haftalarda diyete bağlı kalabilmeniz açısından size destek olabilir.

Elma

Elmanın iştah kapatma konusundaki etkisi aslında çok biliniyor. Ama biz yine de bilmeyen kalmasın dedik, iştahı kesme konusunda namı tüm dünyaya yayılan elmayla başladık.

Elmanın içinde pektin adında, adı yabancı gelse de aslında vücudumuzun pek bir sevdiği bir madde bulunuyor. Bu madde, tokluk hissetmenize büyük katkılarda bulunuyor. Elmanın içindeki besin lifleri de işin içine girince o dindirilemez iştahınızın önüne geçmiş oluyorsunuz.
Gün içinde elmayı ara öğünlerinizden birinde kütür kütür yemek suretiyle değerlendirirseniz bu özelliğinden bol bol faydalanabilirsiniz.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, ne yazık ki tadı tuzu olmaması nedeniyle çok eleştirilse de aslında tam bir diyet dostu. Karbonhidrat ağırlıklı olmasına rağmen içinde bolca potasyum, magnezyum, folik asit ve besin lifi bulunduğu için diyetlerde çıkça kullanılıyor. Onun sayesinde daha uzun süre devam eden tokluk hissi de iştahınızın bir anda açılmasının önüne geçmiş oluyor.
Yulaf ezmesini nasıl tüketeceğim derseniz, süt ya da yoğurtla karıştırarak afiyetle yiyebilirsiniz.

Salata

İştahı kapatmada en iddialı olan yiyeceklerden biri de yine diyetlerin başrolünde bulunanlarından salatadır. Özellikle yeşilliklerle dolu salatalar, içindeki bu yeşilliklerde bulunan besin lifleri sayesinde midenizi uzun süre aç kalmaktan koruyor, tokluk hissi oluşturarak iştahınızı kapıyor.
Bu durumda size de bol bol yeşillik almak ve salatanızı hazır etmek düşüyor. 

Yumurta

Yumurtanın içerdiği bol miktardaki proteinden güç alın ve önünü alamadığınız iştahınızla çok rahat savaşabilirsiniz.  Sabahları yiyeceğiniz bir haşlanmış yumurta, sizi uzun süre tok tutsun, sık sık atıştırdığınız o abur cuburlar sizden uzak olsun.

Baklagiller

Kuru fasulyedir, mercimektir, barbunyadır, baklagillerin hemen hepsi gaz yaptıkları gerekçesiyle çok sık yapılmıyor kimi evlerde, biliyoruz. Oysa onlar içlerindeki birçok maddeyle  bizim sağlığımızı düşünüyorlar.

Mesela, baklagiller bizim için pek gerekli olan kolesistokinin adlı bir hormonun salgılanmasında önemli rol oynuyor. Bu hormon ne işe mi yarıyor?

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak kendimizi sürekli aç hissetmemizin önüne geçiyor.
Üstelik baklagillerin nasıl önemli bir protein deposu olduğunu da biliyorsunuz. 

Tarçın

Tarçın da diyetlerde sıkça başvurulanlardandır. Çünkü kendisi insülinin dengesini korumaya yardımcı oluyor ve bu sayede hızlıca iştahınızın açılmasına engel oluyor.

Kan şekeri ve kolesterolün dengelenmesinin yanı sıra tatlı yeme isteğine de en masumundan çare oluyor. Tatlı krizinin kapıda olduğunu hissettiğinizde bir çay kaşığının yarısı kadar toz tarçını bitki çayınızın içine karıştırarak tüketebilir ya da aynı şekilde çubuk tarçını bir süre çayınızın içinde beklettikten sonra içerek de aynı etkiyi görebilirsiniz.

Karnabahar

Karnabahar seveni de sevmeyeni de bir hayli fazla, uçlarda yaşayan bir sebzedir. Ancak bu özelliği öğrenince onu hiç sevmeyenler bile yeniden şans verecektir. Karnabahar, en önemli iştah azaltan yiyecekler arasındadır.
Bunun nedeniyse besin lifi bakımından en zenginler arasında yer almasıdır. Anlayacağınız karnabaharı mutfağa daha çok sokmanın zamanı geldi de geçiyor bile.

Brokoli

Tıpkı karnabahar gibi brokoli de iştah kesme konusunda size yardımcı olmak için sırada bekleyenlerdendir. Üstelik birbirine pek benzeyen bu ikilinin iştah kesme güçleri de aynı sebebe dayanıyor. Brokoli de besin lifi açısından oldukça zengindir. Bu da midenizde daha uzun süre tokluk hissi yaratabileceği anlamına geliyor.
Brokoli ya da karnabahar olsun fark etmez, her ikisini de tüketirken bol bol sos kullanmaktan veya onları kızartarak yemek gibi sağlıksız tercihlerden uzak durmanız gerekiyor. 

Sarı Leblebi

Açlığı bastırma konusunda en yaygın olarak kullanılan ama doğruluğundan hep şüphe edilen sarı leblebi, gerçekten iştahınızı kapatabiliyor.

Bunu nasıl yapıyor derseniz, midenizde fazlaca üretilmiş olan ve sizi açlığa hızlıca götüren mide asitlerini azaltıyor .

Yoğurt

Yoğurt, içindeki bolca kalsiyum ve proteinin güçlerini birleştirmesi sonucu birçoğumuzun diyetinin vazgeçilmez parçasıdır. Tadı güzelken ve bu kadar da şifalıyken neden onu soframızdan eksik edelim ki ?
Daha çok yoğurt tüketin  , size iyi gelmeyecek kadar fazla olan o iştahınızın önüne en sağlıklı ve lezzetli yoldan geçin.

Badem

Badem de ara öğünlerde, kendinizi acıkmış hissetmeye başladığınızda gönül rahatlığıyla yiyebileceğiniz yiyeceklerdendir. Hali hazırda içinde birçok besin lifi, vitamin ve mineral bulunan güzeller güzeli bademler, içinde omega 3 yağ asitleri bulunması sebebiyle de düzenli olarak tüketmemiz gerekenlerdendir.

Benzer Yazılar