Zayıflama
Su Ağırlığınızı Nasıl Güvenle Kaybedebilirsiniz? 18.10.2017

Su Ağırlığını Doğru Şekilde Kaybetme

Su, sağlık için çok önemlidir ve vücudunuzun kompozisyonunun oldukça büyük bölümünü oluşturmaktadır. Aslında, insan vücudu yüzde 55 ila 75 arasında sudan oluşur. Yine de , Su tutma yaygın bir sorundur ve şişme, ağrı ve kilo alma gibi konularda sorun yaratabilir; bu da birçok kişinin suyun kilolarını nasıl düşüreceğini merak eder.

Su ağırlığını nasıl azaltacağınızı öğrenmek zor olabilir ve yüksek tuz alımından böbrek hastalığına kadar değişen su tutma özelliğinin ardında birçok farklı neden olabilir.

Fazla su tutuyorsanız, herhangi bir zamanda ekstra bir 5-10 kilo daha taşıyabilirsiniz. Bazı vaka incelemeleri, birden fazla sağlık sorununun sonucu olarak, 88 libreye kadar çıkan ödem veya su tutma özellikli hastalar hakkında  rapor etmiştir.    

Şans eseri, sadece birkaç basit yaşam tarzı değişikliği yapmak, su ağırlığını düşürmenize ve iyi korunmanıza yardımcı olabilir.
 

Su Ağırlığı Nedir?

Suyun kilo vermeye olan yardımından bahsetmeden önce su tutmanın tam olarak ne olduğunu ve neye sebep olduğunu anlamak önemlidir.

Karbonhidrat yediğinizde, çoğu glikoz (şeker) haline dönüştürülür ve hücreler için enerji sağlamak için kullanılır. Artıklar, karaciğer ve kas hücrelerinde depolanan glikojene dönüştürülür. Daha sonra daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarsanız ve glikoz yoksa, bu glikojen depoları çabucak parçalanabilir ve yakıt için glikoza dönüşebilir.

Glikojen çok miktarda su tutar. Aslında, depolamadaki her glikojen için, üç gram su eklenir. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu ekstra kiloya bir miktar ekleyebilir.

Şimdiye kadar yeni bir diyet veya egzersiz rutini yapmaya başladıysanız ve kilo vermeniz ilk birkaç gün için birkaç gün sonra yavaş yavaş olduğunu fark ettiyseniz , başlangıçta kaybettiğiniz  şeyin suyun ağırlığı olduğunu anlayabilirsiniz.  

Diyet yapmak veya egzersiz rutini artırmak enerji açığı yaratır ve yeterli glikoz olmadığında, vücudunuz bu glikojen depolarından ekstra enerji almak zorunda kalır.

Glikojen depoları bittikten sonra, glikojene bağlı tüm suyun kaybı hızlı bir kilo kaybına ve bunu takiben bir platoya neden olur.
 

Vücut nasıl su tutar ? 

Suyun kilo vermeyi öğrenmede ki rolünü öğrenmeden önce , önemli olan  nasıl birikebileceğine bakmaktır. Farklı sağlık koşullarından belirli yaşam tarzı faktörlerine kadar birtakım su tutma nedenleri vardır.

Su tutmanın en yaygın nedenlerinden bazıları şunları içerir:

Yüksek Tuz Alımı: Tuz alımını kontrol altında tutmanın birçok nedeni vardır ve suyun kilolarının önlenmesi sadece bunlardan biridir. Sodyum sıvı dengesinde yer alan önemli bir mineraldir ve aşırı miktarda su alımı su tutulmasına neden olabilir. Yüksek tansiyonu olanlar "tuza duyarlı" olabilir ve özellikle tuzun olumsuz etkilerine açıktır.

Protein Eksikliği: Şiddetli protein eksikliği sıvı birikimine neden olabilir. Protein, tuz ve suyun kan damarlarında tutulması ve dokulara sızmasını önleyerek sıvı dengesinin korunmasında önemli bir rol oynamaktadır. Diyetinizde yeterli miktarda protein almıyorsanız, sonunda su tutulmasına neden olabilir.

Fiziksel Hareketsizlik: Bütün gün ayakta durup durmadığınız ya da masada uzun süre oturduğunuzda, çok fazla fiziksel hareketsizlik suyun birikimine neden olabilir. Bu, dokularınızın ekstra su tutmasına ve özellikle ayaklarınızın ve ayak bileğinizin şişmesine neden olabilir.

Hormonal Değişiklikler: Özellikle kadınlar için, östradiol ve progesteron gibi belirli hormon seviyelerindeki değişiklikler, sıvı ve su tutulmasında kaymalar için sorumlu olabilir. Suyun ağırlığındaki artış menstruasyondan önceki hafta sık görülür ve birkaç kilo aşırı sıvıyı oluşturabilir. Neyse ki, bu ağırlık değişiklikleri geçicidir ve kısa bir süre sonra normale döner.

Kalp Yetmezliği: Sıvı birikimi kalp yetmezliğinin daha ciddi semptomlarından biridir. Kalbiniz etkili bir şekilde kan pompalamıyorsa, kan havuza girebilir ve kaplarda yedekleyebilir, böylece sıvı tutulmasına neden olur. Kalp yetmezliğinin bir sonucu olarak aşırı sıvı, ağırlığın ve yorgunluk ve nefes darlığı gibi belirti değişikliklerine neden olabilir.

Böbrek Hastalığı: Böbrekler vücut için bir filtrasyon sistemi gibidir. Böbrek hastalığı nedeniyle etkili bir şekilde çalışamadıklarında, su birikmeye ve şişmeye ve kilo alımına neden olabilir. Çoğu zaman, böbrek hastası olan hastaların su tutma özelliğini önlemek için sıvı alımını sınırlamaları önerilir.
İlaçlar: Birçok farklı ilaç, NSAID ağrı kesici, oral kontraseptif ve bazı kalp ilaçları gibi su ağırlıklarının artmasına katkıda bulunabilir.
 

Su Ağırlığını  Nasıl Güvenle Kaybederim?

1. Egzersiz

Fiziksel hareketsizlik, su tutma özelliğinin başlıca sorumlularından biridir; bu nedenle ayağa kalkma ve hareket etme, suyun ağırlığını hızlı bir şekilde dağıtmaya ve dokuların ayaklarınızın ve ayak bileğinizin aşırı su tutmasını önlemenin basit bir yoludur. Tabii ki, fiziksel aktivitenizi arttırmak buna etki sağlayacaktır çünkü yağ kaybetmek ve kas oluşturmak için de yardımcı olabilir.

Egzersiz yapmak, enerji sağlamak için glikojen yakarak su ağırlığını  vermenize  neden olabilir. Bu, karaciğerinizde ve kaslarınızda depolanan glikojen tüketmekle kalmaz, aynı zamanda suyun kilo kaybına neden olan tüm suyunu da çıkarır.

Su ağırlığının  artmasını önlemek için günde iki kez spor salonuna gitmenizle kurtulacağınızı düşünmeyin. Bunun yerine, asansör yerine merdivenleri kullanmak, öğle molası sırasında yürüyüşe çıkmak veya kanepeden veya bilgisayardan saatte bir kez hızlı esneme hareketiyle beraber ara verebilirsiniz. Önemli gün içine yayabilmenizdir egzersizleri. 

2. Sodyum Alımınızı İzleyin

Sodyumun sıvı düzenlenmesinde sahip olduğu başlıca rol nedeniyle, sodyum alımını azaltmak, su ağırlığı kaybetme yönteminde en etkili yöntemlerden biridir. Amerikalılar için en son Diyet Rehberleri günlük sodyum alımınızı günde 2,300 miligrama, bir çay kaşığı veya altı grama eşit olarak sınırlamanızı önerir. 

Şaşırtıcı bir şekilde, tuz diyetteki ana sodyum kaynağı değildir. Nitekim ortalama diyette sodyumun yaklaşık yüzde 77'si işlenmiş gıdalardan gelir. 

Konserve etler, söğüşler, peynirler, dondurulmuş yemekler, çorbalar ve tuzlu aperitifler gibi tonlarca sodyum eklenebilir.

Sodyum alımını azaltmanın en iyi yolu genelde işlenmiş gıdaları diyetinize dahil etmektir. Zaman zaman konserve veya işlenmiş gıdalarınız varsa, sodyum içeriğini minimumda tutmak için mümkün olduğunca düşük sodyum çeşitlerini tercih etmeyi unutmayın.

3. Yeterli Proteini Tüketin 

Protein, sıvı dengesinin korunmasında ve su ve tuzun dokulara sızmasını önlemede büyük rol oynamaktadır, bu nedenle diyetinize yeterli miktarda protein almak su birikiminden kaçınmak için çok önemlidir.

Bu, her türden kısıtlayıcı beslenenler için özellikle önemlidir. Örneğin, Vejetaryenler ve yalnızca et yemeyen etin eteğeri ve veganları protein alımının izlenmesi konusunda dikkatli olmaları gerekir.

Gerçekten ne kadar protein gerekiyor?  her kilogram vücut ağırlığı için bir gram protein hedeflemektir. 

İyi protein kaynakları deniz ürünleri, kümes hayvanları, sığır eti, yumurtaları, fasulyeleri ve baklagilleri içerir. Tuz alımının yüksek olmasını ve daha fazla su tutulmasını önlemek için taze etler ve düşük sodyumlu konserve fasulye çeşitlerinden yararlanın.

4. Potasyum Alımınızı Arttırın

Sodyum gibi potasyum, sıvı dengesinde yer alan ve idrar çıkışının artması ve azalan sodyum seviyelerinin su kaybına yardımcı olabilecek başka bir mineraldir. 

Aslında Amerikan Böbrek Hastalıkları Dergisinde yayınlanan bir çalışma, potasyum alımını kısıtlamanın, su tutma oranının ve kan basıncında bir artışa neden olduğunu gösterdi. 

Her gün en az 4.700 miligram potasyum almanız önerilir. Yüksek potasyum gıdalar arasında yapraklı yeşil sebzeler, muzlar, patatesler, avokado ve domates bulunur. Bu gıdaların her gün birkaç porsiyonunu ekleyin ve suyun azalışını izleyin.

5. Daha Fazla Magnezyum Zengin Gıdalar Tüketin 

Magnezyum ayrıca idrar üretimini artırarak sıvı dengesinin düzenlenmesine yardımcı olur ve birkaç çalışma magnezyum alımını artırmanın suyun ağırlığını azaltabileceğini bulmuştur.

Bir çalışmada, kadınlara iki ay boyunca 200 miligram magnezyum takviye edildi; kilo alma, şişme ve şişkinlik gibi su tutma ile ilgili adet öncesi belirtileri azalttığı bulundu. 

Çoğu yetişkin için her gün 310-420 miligram arasında magnezyum gerekir. Magnezyum özellikle ıspanak  avokado, badem ve siyah fasulye gibi yapraklı yeşillikler arasında yüksektir.

6. Sulu Kalın

Sıvı birikimini hızlı ve kolay bir şekilde kaybedebilirsiniz. Genellikle her gün su olarak  vücut ağırlığınızın belli kısmını sulu tutmak için belli oranda su içmeyi hedeflemelisiniz.

Sulu kalmaya başlamak istiyorsanız, her öğünden önce bir bardak su içip kendinize hatırlatmak için zamanlayıcı ayarlamaya çalışın.

Bol miktarda su içmenin yanı sıra diyetinize birkaç nemlendirici gıdalar da ekleyebilirsiniz. Meyve ve sebzeler karpuz, kereviz, çilek, salatalık ve marulların en hidratlı gıdalar olarak listelenmesiyle birlikte en iyi seçenektir.
 

Su Ağırlığınızdan Neden Kurtulamıyorsunuz ? 

Hızlı bir şekilde suyun kilolarını nasıl azaltacağınıza dair hızlı bir İnternet araştırması ve birkaç kilo vermeyi tercih eden alımınızı sınırlayan bir veya iki gün süren sağlıksız  diyetleri ve hızlı düzeltmeleri öğrenebilirsiniz. 

Diüretik veya müshil gibi ilaçların kullanımı su kaybına neden olabilir ancak aynı zamanda elektrolit bozukluklarına ve sağlık üzerindeki olumsuz etkilere neden olabilir.

Diüretik veya laksatiflerin neden olduğu elektrolit dengesizliğinin olumsuz belirtilerinden bazıları arasında kas krampları, konfüzyon, ağız kuruluğu, uyuşukluk, yorgunluk ve hatta kalp çarpıntıları sayılabilir.

Bu uygulamalar sağlıksız ve potansiyel olarak güvensiz değil, aynı zamanda   kısa vadeli ve geçici sonuçlar da üretmektedir. Her zamanki diyetinizi sürdürdüğünüzde veya bu ilaçları almayı bırakmazsanız , glikojen depolarınızı yenileyerek  suyun ağırlığını elde edersiniz.

Bunun yerine, suyun ağırlığından kurtulmanın  en iyi yolu, gerekli vitamin ve minerallerden zengin ve dengeli bir diyetle düzenli egzersiz yapmaktır. Bu suyun ağırlığının gereğinden fazla kaybedilmesini  önlerken aynı zamanda en iyi sağlığın teşvik edilmesine yardımcı olur.
 

Su Ağırlığını Düzensiz  Kaybetme ile İlgili Önlemler

Kalp yetmezliği veya böbrek hastalığı gibi sıvı tutulumuna katkıda bulunan tıbbi koşulları olan kişiler, sıvı kısıtlamaları bazen bu koşullar için gerekli olduğu için, doktorlarına danışmalısınız.

Böbrek hastalığına yakalananlar büyük bir diyet değişikliği yapmadan önce doktorları veya diyetisyenlerle görüşmelidirler. Bu kişiler için, artan potasyum alımının, örneğin kan potasyumu seviyelerinde tehlikeli değişikliklere neden olabilir.

Fazla su ağırlığını tutmak veya ölçeği sürekli olarak dalgalanmalı seyrederse sinir bozucu bir sorun olabilir.

Bununla birlikte, sıvı birikimi için pek çok olası neden vardır ve su tutma konusunun arkasında ne olduğunu belirledikten sonra, suyun kilo vermenin öğrenilmesi basittir.

Düzenli fiziksel aktivite, dengeli bir diyet ve bol miktarda su ile sağlıklı bir yaşam tarzı uygulamak, aşırı miktarda kilo vermemeye düzenli su ağırlığına sahip olmaya  yardımcı olabilir.

Bu arada, yağlı diyetler, hızlı düzeltmeler ve diüretik / müshil maddeler doğru miktarda suyun ağırlığını azaltmada doğru yol değildir. Bunun yerine, su ağırlığını  vermenin en iyi altı yolu şöyledir:  • Egzersiz


  • Sodyum alımını izleyin


  • Yeterli protein tüketin


  • Potasyum alımını arttırın


  • Daha fazla magnezyumdan zengin gıdalar tüketin 


  • Sulu kalın
     

Benzer Yazılar