Zayıflama
Kilo Vermek İçin 10 Bilimsel Yöntem 28.04.2019

Kilo vermek için uzun ve sabır gerektiren bir süreçten geçmek gerekir. Yeni bir beslenme alışkanlığını benimsemek ve egzersize başlamak bazen stresli olabilir. Birçok kişi, kilo verme sürecini yanlış ve stres yaratan uygulamalar sebebiyle kısa sürede terk etmektedir. Ancak çabalarınızın sonuç verdiğini gördüğünüzde motivasyonunuz artacaktır. Sağlıklı ve bilimsel yöntemlere sadık kalarak, hızlı bir biçimde kilo verebilirsiniz.


1. Çok Düşük Kalorili Besinlerle Başlamayın

kilo-verme-1

Kilo verme sürecinde yapılan en büyük hatalardan biri, düşük kalorili besinlere aniden geçiş yapmaktır. Bu durum kilo vermeye yardımcı olmayacağı gibi, vücutta stres yaratır. Ayrıca hastalık, kas kaybı, bitkinlik gibi problemlere, bayılmalara, baş ağrılarına sebep olabilir. Özellikle, diyete başlamadan önce yüksek kalorili besinlerle besleniyorsanız, ani bir değişiklik ciddi zararlar verebilir.

Düşük kalorili besinlere geçmek, istenilen etkinin tam tersini yaratabilir. Zira bu durumda metabolizma yavaşlayacak ve kilo vermeyi sağlayan vücut aktiviteleri azalacaktır. Birçok kişi bu sebepten ötürü diyeti yarıda kesmekte ve eski sağlıksız beslenme rejimine daha iştahlı bir biçimde dönüş yapmaktadır.

Sağlıklı bir biçimde kilo verebilmek için, aldığınız kaloriden fazlasını yakmanız gerekir. Bu da dengeli ve düzenli bir beslenme rejimini gerektirir. Egzersiz ile beslenmenin bir bütün olduğunu da unutmamalısınız. Düşük kalorili besinlerle yetinmek yerine, sağlıklı ve dengeli bir beslenme rejimini tercih ederek bunu egzersizler ile destekleyebilirsiniz. Çabalarınızın sonuç verdiğini kısa sürede fark edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Diyete başlamadan önce, kalori ölçümü yapmanız ve günlük kalori ihtiyacınızı hesaplamanız gerekir. Dolayısıyla, beslenme rejiminizi bir diyetisyene danışmadan kesinlikle değiştirmemelisiniz.


2. Yağ Alımını Düşük Tutmayın

kilo-verme-2

Kilo vermenin yolu, vücudun sağlıklı bir biçimde faaliyetlerini sürdürmesini sağlamaktan geçer. Yağ tüketimi, bu aktivitelerin devamlılığı için son derece önemlidir. Diyet esnasında kendinizi sağlıksız ve kötü hissetmemeniz için, yağ tüketimini çok düşük seviyelerde tutmamanız gerekir. Özellikle tereyağı, zeytinyağı gibi yağları tüketerek kilo verme sürecine yardımcı olabilirsiniz.

Zeytinyağı ile birlikte fındık, badem, ceviz, avokado ve Hindistan cevizi yağları da sağlıklı içerikleri sayesinde kilo verme sürecinde yardımcı olacaktır. Diyete başlamadan önce, günlük yağ ihtiyacınızı belirlemeniz gerekir. Bir diyetisyene başvurarak, gerekli ölçümleri yaptırdıktan sonra öğünlerde ne kadar yağa ihtiyaç duyduğunuzu öğrenebilir ve yağ tüketiminizi bu ölçülere göre belirleyebilirsiniz.


3. Geç Saatlerde Yemekten Kaçının

kilo-verme-3

Metabolizma, günün her saatinde aynı hızda ve ölçüde çalışmaz. Metabolizmanın uykuya yakın saatlerde yavaşlamaya başladığı bilinmektedir. Dolu bir mideyle uykuya geçmek, kilo vermenizi zorlaştırmakla birlikte reflü ve gastrit gibi mide problemleriyle karşılaşmanıza sebep olacaktır. Son öğününüzü yatmadan 2–3 saat önce yemiş olmanız gerekir. Bu sayede hem kilo verme sürecinizi hızlandırabilir hem de sindirim sisteminizi sağlıklı tutabilirsiniz.


4. Spor ve Egzersizlere Önem Verin

kilo-verme-4

Beslenme rejiminizi spor ile desteklemediğiniz sürece, sağlıklı ve etkili bir kilo verme sürecinden söz etmek mümkün olmayacaktır. Vücudun yağ yakması için hareket etmesi gerekir ve egzersiz bu hareketi sağlar. Elbette, vücudunuz hareketsizliğe alışkınsa, egzersize başladığınızda bir adaptasyon süreci gerekir. Bu süreçte, bir spor salonuna yazılmanızda ve vücudunuza uygun bir egzersiz programı çıkarmanızda fayda var.


5. Ağırlık Antrenmanlarına Ağırlık Verin

kilo-verme-5

Egzersiz, kilo vermeyi kolaylaştırdığı gibi kas kaybını önler. Kaslarınızı kaybetmemek ve kilo verme süreci boyunca gücünüzü ve sağlığınızı koruyabilmek için ağırlık çalışmaları yapmanız gerekir. Ağırlık çalışmak, bir yandan metabolizmanızın hızlı bir biçimde çalışmasını sağlarken diğer yandan vücutta depoladığınız kalorileri yakmanıza yardımcı olur.

Vücudunuz, kaslarınızı beslemek için besine ihtiyaç duyacaktır. Bu bakımdan, ağırlık antrenmanlarının dengeleyici bir özelliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ağırlık çalışarak öğünlerinizi dengeleyebilir ve sağlıklı bir biçimde beslenmeye devam edebilirsiniz. Ancak ağırlık çalışmaya başlamadan önce mutlaka bir fitness koçundan yardım almalı, kaldırabileceğiniz miktarda ağırlıklar ile başlamalısınız.


6. Su Tüketmeye Özen Gösterin

kilo-verme-6

Su tüketmek, vücudun kendini temizlemesine yardımcı olur. Böbrekte süzülen zararlı maddelerin dışarı atılması için vücudun suya ihtiyacı vardır. Su tüketmek bu bakımdan kilo vermek için büyük bir önem taşıyor. Böbreklerin aktif bir biçimde çalışmasını sağlayarak, fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Uzmanlar, günde 2-3 litre su tüketilmesini öneriyor. Su tüketmek, böbreklerin fonksiyonlarını daha iyi bir biçimde yerine getirmelerini sağladığı gibi, yemeye olan ihtiyacı da ciddi miktarda azaltacaktır.


7. Yeşil Sebzelere Diyetinizde Yer Verin

 

Yeşil sebzeler, vitamin ve mineral bakımından zengindir. Bu sebzelerin içerdiği mineraller, metabolizmanın daha iyi bir biçimde çalışmasını sağlar. Lif, vitamin ve mineral kaynağı olan sebzeleri tüketerek hem tokluk hissini arttırabilir hem de vücudunuzda kilo vermeye yardımcı faaliyetlerin sürekliliğini sağlayabilirsiniz.


8. Kahvaltılarınızda Yumurta Tüketin

yumurta

Yumurta, vücudun protein ihtiyacını karşılamak için harika bir kaynak. Yumurtadan aldığınız protein, kas kaybını önleyerek kas kütlesini korumanızı sağlar. Bununla birlikte, yumurtanın tok tutma etkisi de oldukça yüksek. Güne başladığınız kahvaltı öğününde yumurta tüketerek, vücudunuzun tok kalmasını sağlayabilir ve yağ yakımını hızlandırmak için ihtiyaç duyduğunuz proteini alabilirsiniz.


9. Kahve İçin

kilo-verme-9

Kafein, kandaki adrenalin seviyesini arttıran maddelerden biridir. Aynı zamanda, odaklanma ve konsantrasyon problemlerini çözerek kardiyo antrenmanlarındaki verimi arttırır. Egzersize başlamadan bir saat önce kahve içerek, fiziksel aktivitelerinizi verimli kılabilirsiniz. Diğer yandan, kandaki adrenalin seviyesinin artması yağ hücrelerinin taşınması için sinyal göndererek, yağ yakımını hızlandıracaktır. Dolayısıyla, kahve yağların eritilmesine ciddi anlamda yardımcı olur.
Ancak kahveden verim alabilmek için latte, cappucino, mocha gibi yağ, şeker ve krema ilaveli kahvelerden uzak durmanız gerekiyor.


10. Yeşil Çay İçin


yesil-cay

Antioksidan kaynağı olan yeşil çayın, kilo vermeye yardımcı olduğunu kanıtlayan ve yağ yakım sürecini hızlandıran bileşenlere sahip olduğu bilimsel olarak ispat edilmiştir. Yeşil çay, antioksidan içeriği sayesinde hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Noradrenalin hormonunun salınımını arttırarak yağ yakımını hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur.

Benzer Yazılar