Faydalı Yiyecekler
Fasulyenin Faydaları Nelerdir? 18.09.2018

Fasulyenin Faydaları 

Fasulye (Phaseolus vulgaris), baklagiller(Fabaceae) familyasının Phaseolus cinsinden Orta Amerika menşeli, bir yılda yetişen otsu bir bitki türüdür. Koyu kırmızı böbrek şeklinde olan fasulye potasyum, demir, magnezyum, protein gibi mineraller açısından zengin olduğundan dolayı vejetaryanlar tarafından et yerine tüketilmektedir. Fasulyenin besleyici özelliğinin yanında güçlü antioksidanlar arasında olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir.
Fasulye A, C, D, B6 ve B12 vitaminleri açısından oldukça zengin sayılır, ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi sodyum, magnezyum, demir, potasyum gibi mineral ve bileşenler açısından zengindir.

Fasulyenin 100 gramında ortalama 1 gram yağa karşın 21 gram protein bulunur. Yağ içeriği oldukça düşük bir besin olmasına karşın vücudun ete olan ihtiyacını neredeyse bütünüyle karşılar. Karbonhidrat değeri 30 gram civarında olan kuru fasulyenin 100 gramı kişiye yaklaşık olarak 300 kalori olarak geri döner. İçeriğinde ortalama 25 gram diyet posası bulunduran kuru fasulye normal bir kişinin diyet posası ihtiyacının %85 oranındaki bir bölümünü karşılar. Kuru fasulye tokluk hissi vererek acıkmayı önleyici özelliği ile zayıflama programlarının uygun seçenekleri arasında yer almaktadır.

Kansere Faydaları

Güçlü bir antioksidan olarak sindirim sistemi sağlığını koruyan fasulye, sindirim sisteminde bulunan hücrelerin kanserojen maddelerden ve serbest radikallerin etkisinden korur. K vitamini içeren fasulye bu özelliği sayesinde oksidatif stres hücrelerini koruyarak sindirim sistemi sağlığının kanser gibi tehlikeli hastalıklara yakalanma riskini azaltmış olur.

Doğurganlık

Özellikle çocuk doğurma yaşlarında olan kadınlar için, demir içeriği yüksek gıdalar doğurganlıklarını artırması açısından oldukça önemli rol oynamaktadır. Demir minerali ve folik asit içeriği sayesinde fasulye, henüz gebeliğin başında olan kadınlarda, bebeğin korunmasını ve tutunmasını sağlamaktadır. Günde sadece bir kap fasulye tüketmek, vücudun günlük folik asit ihtiyacının % 10’unu, günlük demir ihtiyacının ise % 6’sını karşılamaktadır.

Cilt Sağlığını Korur

Fasulyede bulunan amino asitler, glukoneogenez, yağlı asitler, lipitler hemoglobin sentezi metabolizmasını korumaya yardım eder. Böylece, sağlıklı cilt bakımı için kullanışlı faydalı olur.

Depresyon

Günlük düzenli olarak vücuda alınan folat, depresyon ile mücadeleye yardımcı olmaktadır. Yeterli miktarda folat tüketimi yapmak, vücut içerisinde aşırı oranda homosistein birikmesini önlemektedir. Vücutta çok fazla miktarda homosistein birikiminin olması, mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin ile dopamin ve norepinefrin gibi ruh halini, uykuyu ve iştahı düzenleyen hormonların salgılanmasını önlemektedir. Fasulyenin içeriğinde bulunan folat, homosistein birikmesini önlediği için, depresyon ve sıkıntı gibi rahatsızlıkların önüne geçmektedir.

Kemik Sağlığı

Vücuda düşük miktarlarda K vitamini alımı, kemik kırılması ya da çatlaması riskinin artmasına sebep olmaktadır. Yeterli miktarda K vitamini tüketmek, kemik sağlığını korur ve kemik matriks proteinlerinin tamamlanmasını sağlamaktadır. K vitamini aynı zamanda vücutta kalsiyumun emilmesini sağlar ve kalsiyumunun idrar ile atılma oranını düşürür.
Sadece bir kap fasulye ise, 14.4 mikrogram K vitamini içermektedir. Bu miktar ise vücut için gerekli olan günlük K vitamini ihtiyacının yaklaşık % 20’sini karşılamaktadır. Bir kap fasulye, vücut için gerekli olan günlük kalsiyum ihtiyacını ise % 4 oranında karşılamaktadır. Çok iyi bir silikon kaynağı olan fasulye, kemiklerin yenilenmesine ve tüm kemik sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır.

Sindirim Sistemi

Fasulye sindirim sistemi hareketini sağlıklı şekilde arttırır ve artıkları dışarı atmak için gerekli olan çözünmez lifler açısından oldukça zengindir. Bu özelliği, bizim kalın bağırsakta diyet lifi fermantasyonuna yardımcı olur ve sindirim sisteminde bulunan yararlı bakterilerin sayısını arttırır. Ayrıca, sağlıklı bağırsak hareketleri kolon kanseri riskini azaltır. Fasulye bağırsak hareketlerini arttırdığı için kolon kanserine yakalanma riskini de azaltmış olur.

Kardiovaskuler Hastalıklar

Yüksek oranda flavonoid içeriği ile fasulye, kalp hastalıkları riskini düşürmektedir. Flavonoidler ise polifenolik antioksidan türüdür ve genellikle sebze ve meyvelerde bulunmaktadır. Bu antioksidan türü, anti iltihap özellikler göstermesinin yanı sıra, anti trombotik özelliği ile, arter ve damarlar içinde dolaşan kanın pıhtılaşmasını önlemektedir. Kardiovaskuler hastalıklar, kalp krizi ve felç gibi hastalıklar genellikle trombotik aktiviteler sonucu oluşmaktadır. Bundan dolayı, fasulye ve diğer flavonoid içeren sebze ve meyveler, bu gibi kardiovaskuler hastalık riskini düşürmektedir.

Kolon Kanseri

Yapılan son çalışmalara göre, fasulye tüketimi yapmak, kanser öncesi polip oluşumunu önlemektedir. Polipler ise genellikle kolon kanserine sebep olan yapılardır. Birçok araştırmaya göre, kuru fasulye kanser önleyici olarak saptanmıştır. Fakat, yeni yapılan bazı araştırmalara göre, fasulye kanserli tümörlerin nüksetmesi riskini azaltmakta ve kolorektal kanseri riskini düşürmektedir. Araştırmalar, lif alımı ile kolon kanseri riskinin düşmesi arasında pozitif korelasyon olduğunu kanıtlamasına rağmen, bu konu hakkında daha birçok sayıda araştırma yapılmaktadır.

Bunun yanı sıra, yüksek lif içeriği ile fasulye, sindirim sistemi faaliyetlerini olumlu yönde etkilemektedir. Bundan dolayı fasulye, bağırsakların sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar ve bağırsaklar üzerindeki baskıyı azaltır.

Diyabet

Fasulye, sağlık küpü bir baklagil olarak, sindirim sistemini yönetmekte ve düzenlemektedir. Yapılan çalışmalara göre, fasulye kesin olarak hipoglisemik etkisi bulunan bir sebzedir. Diyabet, kandaki şeker seviyesinin normal değerlerinden fazla yükselerek, vücudun gerekli görevleri gerçekleştirememesine sebep olmaktadır. Fasulye ise, kan şekerini dengeleyen doğal bir düzenleyicidir.

Bağışıklık Sistemi

Çeşitli türde bağışıklık sistemini güçlendirici antioksidanları yapısında bulunduran fasulye, vücutta bulunan ve vücuda zarar veren tehlikeli radikaller ile mücadele eder ve vücuttan uzaklaştırır. İyi bir flavonoid ve karotenoid kaynağı olan fasulye, basit antioksidanları içermektedir ve bağışıklık sistemini korumaktadır.

Göz Sağlığı

Özel bazı karotenoidleri içeren fasulye, özellikle maküler dejenerasyon hastalığını önlemektedir. Aynı zamanda fasulye, gözlerin daha keskin ve net görmesini sağlar. Lutein ve zeaxanthin içeren fasulye, göz sağlığını korur ve gözler üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olur.

Mide-Bağırsak Sorunları

Fasulye, iyi bir lif kaynağıdır ve vücut sağlığı için önemli ve faydalı bir bileşendir. Yeterli ve uygun miktarda tüketilen fasulye, sindirim sistemini özellikle mide ve bağırsak sağlığını korumaktadır. Özellikle, kabızlık, hemoroid gibi bağırsak sorunları ile ülser, asitli reflü gibi mide sorunlarına karşı koruyucu özellik gösteren fasulyenin 110 gramında, vücut için gerekli olan günlük lif ihtiyacının yaklaşık % 15’i bulunmaktadır. Fasulye, mide aktivitesini uygun bir şekilde düzenleyen en iyi sebzedir.

Doğum Öncesi Genel Sağlık

Çok iyi bir folik asit kaynağı olan fasulye, bundan dolayı bebeğin korunması açısından çok daha önemli bir rol üstlenmektedir. Folik asit, anne vücudu içindeki, fetusun sağlıklı şekilde gelişmesi için gerekli olan yaşamsal faaliyetleri desteklemektedir. Özellikle nöral tüp hasarlarını önleyen folik asit, fasulyenin içeriğinde bol miktarda bulunduğu için, hem anne hem de anne rahmindeki bebek sağlını korumaktadır.

Ağrı Kesici (PMS)

İyi bir manganez kaynağı olan fasulye bu özelliği ile, osteoporoz ve osteoartrit hastalıklarından kaynaklanan ağrıların dindirilmesine yardımcı olmaktadır. Fasulyenin içeriğinde bulunan manganez aynı zamanda, regl öncesi semptomlarda gözlenen ağrıları (PMS) sakinleştirir ve vücuda rahatlık verir.

Beyin Fonksiyonları

Fasulyenin içerdiği K vitamini beyin ve sinir sistemi için çok faydalıdır. Miyelin kılıfın sağlıklı oluşması için sphingo-lipidler gerektirir. K vitamininin içerdiği sphingo-lipidler, beyin ve sinir sağlığının korunmasını sağlamaktadır. Bunun yanında fasulye, bilişsel işlevin ve beyin hücrelerinin fonksiyonlarını yerine getirmek için ihtiyaç duydukları tiamini karşılamaktadır.

Kan Şekerine Faydaları

Fasulyenin içerdiği lifler metabolizma hızının dengelenmesini sağlarlar. Yemek sonrası yürüyüş kan şekerini düşürdüğü gibi fasulye de kan şekerini düşüren protein açısından zengindir.

Sülfit Detoksifikasyon

Sülfitler salata ve benzeri gıdalar hazırlamak için bir koruyucu olarak ilave edilir. Fasulye sülfit detoxifies molibden iyi miktarda içerir. Bu özelliğinden dolayı fasulse baş ağrısı gibi sorunlara iyi gelmektedir, aynı zamanda sülfit alerjisi olan kişiler için hayati önem taşımaktadır.
 

Benzer Yazılar